Florystyka to produkcja, handel i handel kwiatami. Obejmuje on pielęgnację i obsługę kwiatów, wzornictwo kwiatowe lub aranżację kwiatów, merchandising oraz prezentację i dostawę kwiatów. Hurtownicy sprzedają kwiaty luzem i związane z nimi dostawy specjalistom w branży. Kwiaty detaliczne oferują konsumentom świeże kwiaty i związane z nimi produkty i usługi. Pierwszy kwiaciarnia otworzyła się w 1875 roku.

Florystyka funeralna – kwiaty na pogrzeb

Kwiatostany mogą wiązać się z uprawą kwiatów jak i ich aranżacją, a także z ich sprzedażą. Duża część surowca dostarczanego do handlu kwiatami pochodzi z przemysłu ciętych kwiatów. Sklepy florystów, podobnie jak sklepy internetowe, są głównymi punktami sprzedaży tylko kwiatów, ale supermarkety, sklepy ogrodnicze i stacje paliw również sprzedają kwiaty.

Kwiatowy design lub sztuki kwiatowe to sztuka tworzenia kompozycji kwiatowych w wazonach, miseczkach, koszykach lub innych pojemnikach, albo produkcji bukietów i kompozycji z kwiatów ciętych, liści, ziół, traw ozdobnych i innych materiałów roślinnych. Często terminy „wzór kwiatowy” i „kwiaciarstwo” uważane są za synonimowe. Floryści to ludzie, którzy pracują z kwiatami i roślinami, zazwyczaj na poziomie detalicznym.

Kwiaty na pogrzeb - florystyka funeralna

Kwiatostany różnią się od florystyki, badania rozmieszczenia i zależności gatunków roślin na obszarach geograficznych. Kwiatostany różnią się również od ogrodnictwa, które w szerszym zakresie odnosi się do uprawy kwiatów i roślin, więc pozostaną one świeże jak najdłużej i będą pożądane do zakupu, co wiąże się również ze znajomością wymagań i oczekiwań klientów.

Ważna jest również umiejętność tworzenia różnorodnych wzorów kwiatowych, takich jak wieńce, bukiety, gorsety, boutonnière/ „otwory guzikowe”, stałe aranżacje i inne bardziej skomplikowane aranżacje. Ważne zadanie pełni tu florystyka funeralna.

Jakie kwiaty dobrać do uroczystości pogrzebowej?

Kolejnym ważnym segmentem branży kwiaciarskiej jest edukacja, zarówno formalna, jak i nieformalna. Znani projektanci kwiaciarni i artyści przekazują swoje rzemiosło studentom zainteresowanym projektowaniem kwiatów jako hobby lub karierze zawodowej. Kursy są zazwyczaj dostępne za pośrednictwem kolegiów społecznych, prywatnych pomaturalnych szkół zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych florystów.

W Holandii w 1896 r. założono pierwszą szkołę ogrodniczą w Naaldwijk, a w 1897 r. w Aalsmeer założono drugą szkołę ogrodniczą. W 1926 r. w Holandii odbyły się pierwsze krajowe egzaminy kwalifikacyjne w sektorze kwiatowym. Szkoła ogrodnicza w Aalsmeer obchodziła 75. rocznicę powstania w 1972 roku, a w 1997 roku 100. rocznicę istnienia.

Od 1926 r. szkoła ogrodnicza w Aalsmeer nazywana jest szkołą „Rijks Middelbare Tuinbouw School” (RTMS). Pierwsza profesjonalna edukacja kwiaciarska rozpoczęła się w RMTS w 1968 roku. Pierwszym profesorem kwiaciarni w college’ u ogrodniczym w Aalsmeer był Pan Theo Boerma. W 1972 roku Theo Boerma rozpoczął prowadzenie wieczorowych kursów zawodowych dla dyplomu florystycznego: vakdiploma Bloemist-Winkelier.